Jak wygląda świergotka seledynowa i czym się wyróżnia?

Świergotka seledynowa to oczywiście ptak z rodziny papugowanych. Pop raz pierwszy obecność tych ptaków odnotowano na południowych wybrzeżach Australii. Świergotki bardzo łatwo odróżnić. Samiec jest barwny i ma czerwone akcenty na grzbiecie. Samica natomiast jest szara. W wielu przypadkach u papug różnice są niewielkie. U świergotki seledynowej jest wręcz odwrotnie. Ponadto samice wydają bardzo donośne dźwięki , które od razu można rozpoznać. Młode świergotki seledynowe zaraz po opuszczeniu gniazda zaczynają własne życie. Sama kolorystyka papugi jednak kształtuje się dłużej, dlatego młode papugi tego gatunku po opuszczeniu gniazda mają jeszcze szarawy odcień.

Długość życia i rozmiary

            Ptak z rodziny papugowanych musi wyróżniać się pięknym wyglądem, donośnym głosem oraz rozmiarami. W tym przypadku świergotka spełnia wszelkie postulaty. Przedstawiany ptak dorasta do gabarytów od 25 do 30 centymetrów. Być może nie jest to największa papuga, ale na pewno nie wolno jej zaliczyć do tych najmniejszych. Niektórzy hodowcy twierdzą, że wielkość świergotki jest w sam raz. Ten gatunek waży natomiast od 60 do 70 gramów. Świergotka seledynowa w najlepszych warunkach potrafi dożyć nawet 12 lat. Hodowca, który pragnie posiadać w swoim zbiorze papugi tego rodzaju powinien pamiętać o środowisku, które uwielbiają te ptaki. Nie chodzi o przestrzeń, ale o specyficzny suchy teren, który jest dla świergotek domem. Ta papuga uwielbia trawiaste tereny, bez drzew i innych roślin. W środowisku naturalnym często można ją zobaczyć przy zbiornikach wodnych, które wręcz ubóstwia. Dlaczego? Ponieważ uwielbia się kąpać. Osoba, która hoduje tego rodzaju papugi musi więc pamiętać o tym , aby dosyć często swoją papugę kąpać oraz dostarczać jej wodę.

papuga
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanej papugi.

Pożywienie i hodowla

            Przy każdym gatunku zwierzęcia dzikiego, czyli tego, które przebywa na wolności oraz przy zwierzęciu hodowlanym widać różnice. Nie tylko w zachowaniu, ale także i pożywieniu. Tak samo jest przy świergotce seledynowej. Na wolności świergotka nie pogardzi dojrzałymi i wpół dojrzałymi nasionami roślin zielonych oraz trawą. To roślinożerne menu uzupełniają jagodami i larwami. Hodowca nie powinien przejmować się, gdy świergotka seledynowa będzie połykać piasek lub żwir. To znany rytuał tych ptaków. Robią to w celu pokruszenia pożywienia. Okazy hodowlane, czyli te, które przebywają w klatce lub wolierze lubią nasiona słonecznika, owoce, warzywa, pączki kwiatów i niektóre larwy owadów. Różnica w diecie jest więc spora i wynika ze zmiany klimatu, zmiany naturalnego położenia i zmiany trybu życia papugi.

Rozrodczość

            Ciąża świergotki seledynowej trwa od 17 do 21 dni. Przez 4 lub 5 tygodni młode są doglądane przez rodziców, po czym wylatują z gniazda i zaczynają zakładać rodzinę. Zanim jednak to zrobią nadal pozostają pod opieką rodziców. Dopiero po roku na dobre opuszczają gniazdo, aby założyć własne legowisko. Sama kwestia gniazda jest ważna. W końcu świergotka seledynowa to ptak , a ptaki potrzebują gniazd, aby móc odpoczywać i wysiadywać jaja. Samica za jednym razem może znieść i wysiadać od 4 do 6 jaj. Składa je w specjalnie wydrążonym gnieździe w konarze drzewa o średnicy od 15 do 20 centymetrów. Hodowca, który posiada w swoim zbiorze papug świergotkę seledynowa powinien w dużej mierze skupić się na gnieździe oraz na tym, czym jest ono wyścielone. Papuga będzie się w nim czuła dobrze, gdy gniazdo wyścielone jest zwyczajną warstwą spróchniałego drewna. Nie musi to być względem nas wygodniejsza wyściółka. Całe clou hodowli polega na tym , aby zapewnić zwierzętom naturalne warunki życia. Skoro gniazdo dla szarłatki seledynowej wyścielone jest drewnem – taka sama wyściółka powinna być w gnieździe w klatce lub wolierze.

papuga
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanej papugi.

Koszty

            Papugi hoduje się z nieco większym nakładem pieniędzy, niż chomiki lub inne mniejsze zwierzęta. Już sam wolier kosztuje krocie. Do tego należy stworzyć dla papugi imitację naturalnego środowiska, a to nie jest łatwe. Gdy już posiadamy klatkę lub wolier, który jest przystosowany – wówczas można rozejrzeć się za świergotką seledynową. Jeden przedstawiciel tego gatunku to koszt rzędu kilkuset złotych.