Chomik roborowskiego – co wiemy na temat tego chomika?

            Dla osób lubiących minimalne gabaryty oraz gryzonie, które nie cechują się ponad kilogramową masą poleca się chomika roborowskiego, czyli typ gryzonia z rodziny chomikowatych, który jest najmniejszym przedstawicielem tego gatunku. Co interesujące – chomik mierzy zaledwie 7 centymetrów długości. Może żyć od 10 do 25 gramów. W porównaniu do szynszyli, świnki morskiej, szczura lub myszy domowej różnice są kolosalne. Jednak to chomik i to do tego najmniejszy ze swojego gatunku. Ciekawe statystyki pokazują chomika roborowskiego w pełni dojrzałego oraz dwutygodniowego chomika syryjskiego. Oba te gatunki wówczas są tej samej wielkości.

Charakterystyczne futro

            Po czym poznać, że nadchodzi zima? Nie po temperaturze, ani tym samym śniegu , ale po futrze chomika roborowskiego. Osoby , które lubią takie ciekawostki oraz detale dotyczące chomików mogą wiedzieć, że chomik roborowskiego zmienia ubarwienie swojej sierści. Zimą jest ono piaskowe z lekka nutą koloru szarego. Latem natomiast futro jest nadal piaskowe, ale już w odcieniu czerwonym. Chomik roborowskiego nie ma pręgi na grzebiecie. Nie ma także porośniętych futrem łap. Łatwo więc go rozpoznać wśród innych chomików nie tylko po gabarytach , ale także i po charakterystyce futra. Chomik roborowskiego jest zwinnym chomikiem. Jest zwinniejszy nawet od chomika dżungarskiego.

chomik
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego chomika.

Obie te odmiany poruszają się podobnie, ale chomik roborowskiego z większą gracją i za razem efektywnością. Na wolności chomiki budują swoje nory na piaszczystych terenach. Jednak nie wkopują się głęboko , a robią małe podkopy i nory składające się dwóch pomieszczeń. Pierwsze pomieszczenie to swojego rodzaju przedpokój lub przedsionek. Dopiero w drugim (głębiej usadowionym) pomieszczeniu chomik może odpoczywać i nie bać się, że jakikolwiek drapieżnik złoży mu niezapowiedzianą wizytę. Hodowcy muszą pamiętać o naturalnych przystosowaniach chomika. Dlatego należy się do akwarium dodawać specjalny piasek, który imituje naturalne środowisko chomików roborowskiego. W końcu ten chomik zamieszkuje piaszczyste i pół piaszczyste tereny Azji.

Rozrodczość i długość życia

            W przypadku chomików bardzo ważna jest rozrodczość. Chomik roborowskiego może podczas jednego miotu wydać na świat nawet 7 młodych. Ciąża tego gatunku trwa od 19 do 22 dni. Chomik nie żyje jednak zbyt długo. Średnia życia chomika roborowskiego oscyluje w granicach od 2 do 3 lat. Trudne warunki naturalne, drapieżnicy oraz inne czynniki powodują, że chomik po prostu ginie szybciej. W hodowli odnotowuje się przypadki chomików roborowskiego , które żyją dłużej. Jednak to zrozumiałe.

chomik
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego chomika.

Hodowla a życie na wolności

            Wydawałby się, że nie ma się nad czym zastanawiać. To przecież wolność jest największym darem człowieka oraz zwierzęcia. Jednak nie zawsze. Przykład chomika roborowskiego pokazuje, że życie na wolności nie zawsze jest takie błogie, jak to mogłoby się wydawać. Inne zwierzęta także borykają się z tymi problemami. Drapieżnicy, działania ludzkie, temperatura, aura pogodowa, brak jedzenia i wiele więcej . To największe problemy chomika roborowskiego na wolności. Hodowla to wszystko eliminuje. Oczywiście, możemy cieszyć się dłużej chomikiem, gdy będzie on prawidłowo hodowany, a otoczenie, w którym się znajduje nie będzie zbyt małe. Porada dla hodowców – nie sugerujmy się gabarytami. Mały chomik wcale nie potrzebuje małego akwarium. Wręcz przeciwnie.

W tym przypadku chomik roborowskiego potrzebuje dużej przestrzeni. Do tego warto dodać specjalny piasek i zabawki. Konary także będą mile widziane. Po zapewnieniu takich warunków możemy mieć nadzieję, że chomik przeżyje dłużej, niż dwa lub trzy lata. Jednak to także nie jest zasada. Nigdy nie wiadomo, czy chomik nagle nie zachoruje. Odnotowuje się przypadki, kiedy to chomik lub nawet inny gryzoń był w jednej z najlepszych hodowli, miał wszystko, czego dusza zapragnie, a i tak odchodził z tego świata znacznie wcześniej, niż pokazują to statystyki. Dlatego nie da się tego tak jasno określić i kwestię tego, czy lepsza jest hodowla, czy też życie na wolności zostawmy bez rozstrzygnięcia.