Ararauna – co to jest za zwierzak i jak wygląda?

Być może sama nazwa ptaka ararauna nie mówi nam wiele, ale już sam przedrostek ara może dać do zrozumienia, że ten gatunek jest duży i pochodzi z rodziny papugowanych. Taki domysł się potwierdza. Ararauna jest dużym ptakiem, który w naturalnym środowisku zasiedla tereny od Panamy do Brazylii. Papuga tego gatunku jest aktywna tylko nocą. Za dnia żeruje jedynie na koronach drzew, co znacznie utrudnia dostrzeżenie tej papugi na wolności. Ararauna żyje zazwyczaj w parach. Jednak znajduje się potwierdzenia, które dostarczają informacji o tym, że te papugi często tworzą większe rodziny i kolonie, które mogą składać się nawet z 25 osobników.

Wielkość i upierzenie

            Każda papuga jest wyjątkowa. Kolorowe upierzenie to znak firmowy takich ptaków. Tak samo jest w przypadku ararauny. Zielona głowa, niebieskie skrzydła i żółty brzuch. Do tego na boku głowy papuga jest biała z widocznymi czarnymi pręgami. Długość ciała oscyluje w granicach od 85 do 95 centymetrów, zaś rozpiętość skrzydeł może dochodzić do 50 centymetrów. To bardzo duża wartość, gdy bierze się pod uwagę papugi.  Ptaki te zamieszkują tereny trudnodostępne, czyli wzgórza i okolice jezior. Dlatego trudno jest spotkać tego ptaka na wolności. Oczywiście, nie jest to papuga, która gatunkowo określona jest jako wymierająca. Jednak jej umaszczenie nie pozwala każdemu na dostrzeżenie jej między koronami drzew, gdzie przesiaduje.

ara
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Pożywienie

            Ararauna żywi się roślinami. Zjada ponad 20 gatunków. Nie pogardzi także małymi owocami orzechami oraz zwyczajnymi liśćmi. Ciekawostką jest to, że ararauny jedzą często nawet toksyczne rośliny, które człowieka wpędziłyby w kłopoty ze zdrowiem. Organizmy tych papug są bardzo odporne na tego typu pożywienie. Dodatkowo papuga zjada młode pędy i ziarna zbóż. Dieta nie jest więc uboga, a hodowca, który ma w swoim wolierze tego typu ptaki może przebierać w smakołykach. Ważne jest to, aby zapewnić papugom odpowiednią rację żywnościową. W końcu są to duże ptaki, które potrzebują nieco więcej pokarmu, niż dajmy na to – świergotka seledynowa. Ararauny składają maksymalnie dwa białe jaja, z których wykluwają się pisklęta. Często w przyrodzie zauważa się proporcje. Mniejsze zwierzę składa więcej jaj, a te większe gatunki jedno lub maksymalnie dwa. Ta reguła znajduje potwierdzenie także przy papugach.

ara
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Zakup papugi

            Przed zakupem należy pamiętać, że to ptaki tropikalne, a więc wymagają pewnego naturalnego otoczenia. Zapewnienie w wolierze roślin i drzew dla tych papug to niezbędny warunek. Do tego warto zaopatrzyć się w drugą papugę tego samego gatunku. Dlaczego? Ponieważ ararauna żyje głównie w parach. Samotny okaz mógłby bardzo szybko umrzeć. Dlatego zazwyczaj sprzedaje się dwie papugi. Jednego samca i jedną samiczkę. Te ptaki występują dosyć licznie, nie są gatunkiem wymierającym, a więc nie są również określone jako rzadkie i niespotykane. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą kupić takie ptaki. Cena wówczas jest znacznie niższa i zamyka się w kwocie kilkuset złotych za parę. Podczas zakupu należy jednak sprawdzić, czy papugi są zdrowe i czy miały wcześniej zapewnione dobre warunki. To nie zakup samochodu lub innej martwej rzeczy. Doświadczony hodowca papug wie, jak rozpoznać zadbaną papugę.

Czym zdrowszy okaz – tym cena jest wyższa. Hodowca, który zajmuje się tymi ptakami wie, że gatunek tego rodzaju jest bardzo wrażliwy. Jedno złe potraktowanie przez człowieka i papuga może zacząć wyrywać sobie pióra. Po takim zachowaniu można stwierdzić, że gatunek nie był dobrze traktowany w poprzedniej hodowli. Papugi tego rodzaju są bardzo przyjacielskie i świetnie nadają się jako domowe pupile. Pod warunkiem , że są karmione tak, jak przewiduje ich dieta i człowiek poświęca im dosyć dużo czasu. Delikatna i wymagająca hodowla odstrasza więc laików, którzy dopiero zaczynają przygodę  z papugami. Ararauna nie nadaje się do domowych pomieszczeń. Jest po prostu zbyt duża, aby zmieścić się nawet w dużym salonie lub innym domowym pomieszczeniu.